2D materiály – dichalkogenidy prechodových kovov

PracovníciPublikácieSpäť

Dvojrozmerné (2D) materiály sú v súčasnosti jednou z najintenzívnejšie skúmaných skupín materiálov vo fyzike tuhých látok. Ich charakteristickou črtou je vrstevnatá štruktúra, v ktorej sú atómy v rámci jednej vrstvy kovalentne (alebo iónovo) viazané, zatiaľ čo susedné vrstvy interagujú len cez relatívne slabé medzivrstvové sily. Najznámejším 2D materiálom je grafén – jediná vrstva uhlíkových atómov usporiadaných do šesťuholníkovej mriežky. Objav grafénu vzbudil obrovský záujem o výskum ďalších 2D kryštálov, medzi ktoré patria aj dichalkogenidy prechodových kovov (TMDC).

V rámci TMDC existuje široká paleta materiálov (podľa použitého prechodového kovu a chalkogénu), ktoré pokrývajú celé spektrum elektrických vlastností – od izolátorov, cez polovodiče až po kovy. Okrem toho u nich boli objavené aj zaujímavé kvantové stavy, napríklad supravodivosť či vlny nábojovej hustoty. Z hľadiska modernej fyziky sú mimoriadne atraktívne ich topologické vlastnosti: v pásovej štruktúre týchto materiálov sa totiž môžu nachádzať Diracove a Weylove body alebo povrchové stavy, čo vedie k tzv. „exotickým“ javom, ako je napríklad vznik topologických izolantov. Navyše, silná spin-orbitálna väzba niektorých TMDC umožňuje pozorovať napr. (anomálny) spinový Hallov jav.

Na Elektrotechnickom ústave SAV, v. v. i. sa problematike 2D materiálov venujeme spoločne s kolegami z oddelenia Mikroelektroniky a senzoriky. V posledných rokoch sme zdokonalili metodiku rastu tenkých vrstiev viacerých TMDC, najmä MoS2, WS2, PtSe2, a aktuálne pracujeme aj s teluridmi, ako sú MoTe2, WTe2 či PtTe2. Cieľom nášho výskumu je pochopiť vzťah medzi podmienkami syntézy a výslednými fyzikálnymi i štruktúrnymi vlastnosťami týchto vrstiev. Na dosiahnutie tohto cieľa používame celý rad analytických techník, napríklad Ramanovu spektroskopiu, röntgenovú difrakciu (vrátane GIWAXS pri malých uhlových náklonoch), zobrazovacie a skenovacie metódy (SEM, TEM, AFM) či optickú spektroskopiu. Týmto spôsobom môžeme detailne skúmať, ako rôzne syntetické podmienky ovplyvňujú výslednú štruktúru i jedinečné elektronické vlastnosti TMDC vrstiev.


Vybrané publikácie: