Plán obnovy a odolnosti SR

Investícia 1: Podpora medzinárodnej spolupráce a zapájania sa do projektov Horizont Európa a Európsky inovačný a technologický inštitút (EIT – European Institute of Innovation and Technology)

Podpora prípravy projektov v programe Horizont Európa – ELU SAV

Fototlač atomárnych vrstiev
Doba trvania: Retrospektívny projekt
Číslo projektu: 09I01-03-V02-00098
Zodpovedný riešiteľ: Ing. Boris Hudec, PhD.
Anotácia: Cieľom projektu je podpora prípravy a podania projektového zámeru do výziev Programu Horizont Európa: Photo-Atomic Layer Printing.

Matching granty ku zdrojom získaným v rámci programu Horizont 2020 a Horizont Európa

Supravodivé energetické káble
Doba trvania: 1.4.2024 – 31.3.2026
Číslo projektu: 09I01-03-V04 -00020
Zodpovedný riešiteľ: doc. Ing. Fedor Gömöry, DrSc.
Anotácia:

Projekt SUPENKA nadväzuje na horizontový projekt SCARLET, ktorého cieľom je vyvinúť supravodivý kábel pre stredné napätie jednosmerného prúdu na úrovni 25- 50 kV, čo má za následok odstránenie konvertorovej platformy (okolo 10 000 ton materiálu). Takéto riešenie sa dá výhodne použiť napríklad pri prenose z farmy veterných turbín, kde možno priamo získať jednosmerný prúd v konštrukcii turbíny na jednosmernej úrovni stredného napätia (25 až 100 kV).
Navrhovaný projekt SUPENKA má za cieľ podrobnejšie rozvinúť niektoré aspekty problematiky, riešenej v projekte SCARLET.

Vo vedeckej oblasti sú to dva hlavné ciele:

    • C1: Vypracovanie metodiky pre zahrnutie nehomogenity supravodivých vlastností do analýzy stability prenosu prúdu supravodivým káblom

    • C2: Overenie možností chladenia supravodivých káblov netradičnými chladiacimi médiami Základné overenie metodiky na krátkych vzorkách už prebehlo, preto sa štartovacia úroveň projektu SUPENKA pohybuje v rozsahu TRL 3-4, a zámerom je dosiahnuť úroveň TRL 5.

Projekt SUPENKA prispeje k plneniu ambicióznych klimatických cieľov pracovného programu EK „Udržateľné, bezpečné a konkurencieschopné dodávky energie“ zameraného na transformáciu energetického systému a preklopenie dodávky energie smerom ku klimatickej neutralite v rámci dvoch oblastí vplyvu:

    • Vedúce postavenie európskeho priemyslu v kľúčových a nových technológiách, ktoré pracujú pre ľudí

    • Cenovo dostupná a čistá energia.

InN: prielom v elektronike tuhej fázy

Doba trvania: 1.11.2023 – 30.6.2026
Číslo projektu: 09I01-03-V04 -00019
Zodpovedný riešiteľ: Ing. Ján Kuzmík, DrSc.
Anotácia:

Projekt InBreak nadväzuje na pôvodný horizontový projekt NANOMAT. Cieľom NANOMATu je inaugurovať a založiť novú doménu „Flexibilnej (konformnej) výkonovej RF nanoelektroniky“ prostredníctvom ambicióznej inovatívnej heterogénnej technologickej platformy zahŕňajúcej elektroniku na organickej báze a chladiče, polovodičové monolitické mikrovlnné integrované obvody so širokým pásmovým rozdielom (MMIC), rádiofrekvenčné mikroelektromechanické akčné členy (RF MEMS) a akustické senzory.

V projekte InBreak bude InN ako jedinečný polovodičový materiál rásť ako plne namáhaný kanál na navrhnutej prispôsobenej vyrovnávacej vrstve InAlN s polaritou N. Očakávame koherentný rast a teoreticky predpovedaný výkon HEMT InN kanála. V projekte bude teda konvenčný GaN buffer nahradený uvoľneným InAlN s In molárnou frakciou 0,7-0,9. Očakávame, že tento prístup v kombinácii s tenkou GaN medzivrstvou medzi InAlN bariérou a InN kanálom povedie k vynikajúcemu zadržaniu 2-rozmerného elektrónového plynu (2DEG) s vysokou hustotou v epi-štruktúrach. Splnenie projektu umožní dosiahnutie podstatne vyšších pracovných frekvencií s potenciálom prechodu na technológiu 6G v (sub)THz pásme.

Investícia 3: Excelentná veda

Kapitálový booster pre schémy na podporu výskumu a vývoj

Perspektívne detektory ionizujúceho žiarenia pre vysoko-energetické častice
Doba trvania: 1.7.2024 – 30.6.2025
Číslo projektu: 09I03-03-V06-00108
Zodpovedný riešiteľ: Mgr. Bohumír Zaťko, PhD.
Anotácia: Cieľom projektu je obstaranie výskumnej infraštruktúry, ktorá bude využitá počas implementácie projektu APVV-22-0382 a na realizáciu ďalšieho nezávislého výskumu a vývoja vykonávaného organizáciou.

Investícia 3: Excelentná veda

Štipendiá pre excelentných výskumníkov R2-R4

Pokročilé nízkotrecie povlaky na báze ultratenkých 2D-TMDC pre extrémne podmienky
Doba trvania: 1.7.2024 – 30.6.2026
Číslo projektu: 09I03-03-V04-00709
Zodpovedný riešiteľ: Mgr. Andrii Kozak, PhD.
Anotácia:

Trenie, adhézia a opotrebovanie sú významne ovplyvnené nielen chemickými a fyzikálnymi vlastnosťami predmetov v relatívnom pohybe, ale aj ich tvarom, rozmermi interagujúcej plochy a prostredím. Zmenšenie pohybujúcich sa objektov na nanoškálu spôsobuje, že povrchové sily začnú dominovať tribologickému správaniu a možno pozorovať výskyt ďalších mechanizmov disipácie energie, ktoré môžu byť rozhodujúce pre životnosť a spoľahlivosť systémov.

Na druhej strane, prostredie spôsobuje rôzne účinky na klzné rozhranie, čo podporuje štrukturálnu superlubricitu alebo opačné extrémne vysoké trenie spôsobené atómovými interakciami. Cieľom tohto projektu je vývoj nízkotrecích povlakov využiteľných pre pokročilé aplikácie na nano- a makroúrovni. Budeme pripravovať ultratenké povlaky na báze 2D dichalkogenidov prechodových kovov (PtSe2, MoSe2) s cieľom študovania ich štruktúrnych zmien počas trenia na vzduchu a vo vákuu ako aj zvýšenej teplote. Procesy trenia a opotrebenia povrchu 2D materiálov a ich rozhraní budeme systematicky analyzovať na nano- aj makroškále.

Získané poznatky využijeme na vývoj nových ultratenkých nízkotrecích povlakov pre rôzne kovové substráty na báze 2D materiálov využiteľných vo vákuu.

Investícia 3: Excelentná veda

Štipendiá pre excelentných PhD. študentov (R1)

Štipendiá pre excelentných PhD. študentov a študentky (R1) – ElÚ SAV, v.v.i.
Doba trvania: 1.9.2023 – 30.6.2026
Číslo projektu: 09I03-03-V02-00044
Zodpovedný riešiteľ:  
Anotácia: Cieľom projektu je podpora individuálnych projektov PhD. študentov a študentiek v rámci organizácie. Aktivity projektu zodpovedajú aktivitám individuálnych projektov identifikovaných nižšie a vyplývajú z tém dizertačných prác a výskumných úloh PhD. študentov a študentiek.
Individuálny projekt č. 1 – Veľkoplošná výroba a charakterizácia 2D materiálov – Mgr. phil. Faizan Ahmad, M.Phil.. Individuálny projekt č. 2 – Memristívna senzorika pre post-digitálnu elektroniku – Mohammad Dehghan.

Investícia 3: Excelentná veda

Štipendiá pre excelentných výskumníkov ohrozených vojnovým konfliktom na Ukrajine

 
Doba trvania: 1.4.2022 – 31.3.2025
Číslo projektu: 09I03-03-V01-00006
Zodpovedný riešiteľ: RNDr. Kalmykova Tetiana, PhD.
Anotácia: Podpora výskumných pracovníkov, ktorých kariéra je ohrozená v súvislosti s konfliktom na Ukrajine. Cieľom projektu je realizácia magnetických nanoštruktúr rôznych konfigurácií a sledovanie vývoja magnetických stavov týchto štruktúr v závislosti na ich geometrii, topológii, zložení a od vonkajších podmienok.

Investícia 4: Výskum a inovácie pre dekarbonizáciu ekonomiky

Materiály so zvýšenou bezpečnosťou pre Li-iónové batérie
Doba trvania: 1. 7. 2024 – 30. 6. 2026
Číslo projektu: 09I05-03-V02-000xx
Zodpovedný riešiteľ: Ing. Boris Hudec, PhD.
Partneri: Centrum pre využitie pokročilých materiálov SAV, v.v.vi.,
Ústav polymérov SAV, v.v.i.; Ústav anorganickej chémie SAV, v.v.i.;
Slovenská technická univerzita v Bratislave Fakulta elektrotechniky
Anotácia:  
Vývoj pokročilých nanoštruktúrovaných materiálov pre elektrokatalýzu s použitím ekologických hlboko eutektických rozpúšťadiel: Trvalo udržateľný prístup k dekarbonizácii
Doba trvania: 30. 6. 2024 – 31. 5. 2026
Číslo projektu: 09I05-03-V02-00006
Zodpovedný riešiteľ: Ing. Ján Šoltýs, PhD.
Partneri: Centrum pre využitie pokročilých materiálov SAV, v.v.vi.,
Ústav materiálového výskumu SAV, v.v.i.
Anotácia:  
SPEARhydro – využitie energie riek pre každého
Doba trvania: 1. 2. 2025 – 31. 3. 2026
Číslo projektu: 09I04-03-V03-000xx
Zodpovedný riešiteľ: Mgr. Mykola Soloviov, PhD.
Partneri: Archee, s.r.o., ZTS – VÝSKUM A VÝVOJ, a.s
Anotácia:  

Investícia 5: Výskum a inovácie pre digitalizáciu ekonomiky

Smart senzory plynu a teploty s nízko-úrovňovým in-sensor spracovaním dát na báze neurónovej
Doba trvania: 1. 1. 2024 – 30. 6. 2026
Číslo projektu: 09I05-03-V02-00058
Zodpovedný riešiteľ: Ing. Boris Hudec, PhD.
Partneri: UK Bratislava,
Ústav Informatiky SAV, v.v.i.
Anotácia: Veľké množstvo senzorických prvkov komunikujúcich navzájom alebo s centrálnymi riadiacimi jednotkami je neoddeliteľnou súčasťou internetu vecí. Problematickým je však s tým súvisiaci prenos a spracovanie extrémneho množstva produkovaných dát. Jedným z riešení uvedeného problému je spracovanie senzorických dát v tesnej blízkosti senzora (tzv. near-sensor computing), alebo priamo v senzore (tzv. in-sensor computing), čím sa radikálne znižujú nároky na ich následný prenos a spracovanie. V tomto projekte sa zameriavame na vývoj rezistívnych senzorov plynov a teploty implementovaných do synaptickej matice hardvérovej neurónovej siete, čo umožní nízko-úrovňové spracovanie nameraných senzorických dát priamo v tejto sieti pomocou hardvérového algoritmu. V projekte vyvinieme metodiku na výpočet tohto algoritmu ako aj na jeho zakódovanie do senzorovej matice. Táto metodika bude jedným z výstupov projektu s potenciálom širšieho uplatnenia v hardvérových neurónových sieťach.
Smart senzory plynu a teploty s nízko-úrovňovým in-sensor spracovaním dát na báze neurónov
Doba trvania: 1. 1. 2024 – 30. 6. 2026
Číslo projektu: 09I05-03-V02-00058
Zodpovedný riešiteľ: Ing. Boris Hudec, PhD.
Partneri: UK Bratislava,
Ústav Informatiky SAV, v.v.i.
Anotácia:  
Nové polovodičové materiály pre pixelové senzory s využitím pre digitálnu rádiografiu
Doba trvania: 1. 1. 2024 – 30. 6. 2026
Číslo projektu: 09I05-03-V02-00073
Zodpovedný riešiteľ: Mgr. Bohumír Zaťko, PhD.
Partneri: UK Bratislava,
Ústav Informatiky SAV, v.v.i.
Anotácia: Digitálne zobrazovanie s využitím rtg alebo iných typov ionizujúceho žiarenia (neutróny, elektróny, ióny …) je čoraz viac využívanejšie v rôznych oblastiach ľudskej činnosti. Digitálne systémy pracujúce v režime tvz. počítania jednotlivých častíc resp. udalostí získavajú čoraz väčší záujem o skúmanie a postupný rozvoj. Najperspektívnejšie v tejto oblasti sa javia vyčítavacie čipy typu Timepix vyvinuté v CERNe.
Hlavným cieľom projektu je príprava a optimalizácia polovodičových pixelových senzorov pre vyčítavací čip TPX4. Využijeme naše doterajšie skúsenosti s prípravou senzorov na báze SiC a GaAs, ktoré s týmto čipom doteraz neboli použité. Výhoda nového TPX4 čipu oproti predchádzajúcej verzii je vo väčšej detekčnej ploche (3,5×), vyššej maximálnej rýchlosti (8×), lepšiemu energetickému rozlíšenie a časovému rozlíšeniu. Využitie týchto senzorov resp. radiačných kamier by bolo najmä v priemysle pri defektoskopii, analýze rôznych materiálov, v medicíne, v kozmickom výskume a podobne.
Výskum technológie výroby nízkonákladových polovodičových zariadení na báze oxidov pre IoT a senzorové
Doba trvania: 1. 1. 2024 – 30. 6. 2026
Číslo projektu: 09I05-03-V02-00030
Zodpovedný riešiteľ: Ing. Milan Ťapajna, PhD.
Partneri: Slovenská technická univerzita v Bratislave,
Ústav informatiky SAV, v.v.i.
Anotácia:  
Pokročilé hybridné superkondenzátorové prvky na báze 2D materiálov
Doba trvania: 1. 3. 2024 – 30. 6. 2026
Číslo projektu: 09I05-03-V02-00037
Zodpovedný riešiteľ: Mgr. Michaela Sojková, PhD.
Partneri: Slovenská technická univerzita v Bratislave
Anotácia: Projekt je zameraný na výskum a vývoj pokročilých 2D-TMD, uhlíkových materiálov a elektródových architektúr pre aplikácie superkondenzátorov. Cieľom je zvýšiť hustotu energie, životnosť a výkon superkondenzátorov ako udržateľných alternatív na skladovanie energie k batériám pre kľúčové digitálne elektronické a elektronické aplikácie. V rámci projektu budú skúmané materiály na báze uhlíka (2D g-C3N4, biouhlie), 2D-TMD pseudokapacitné materiály (napr. MoS2), materiály batériového typu (napr. NiS2, Ni(OH)2) a ich kompozity, nanoštruktúry/heteroštruktúry  v konfigurácií bez spojív ako perspektívne negatívne a pozitívne elektródy pre pokročilé hybridné superkondenzátorové zariadenia. Superkondenzátory so zlepšenými vlastnosťami zvýšia udržateľnosť a užívateľskú hodnotu elektronických systémov a spustia nové aplikácie a nové obchodné príležitosti v kľúčových digitálnych technológiách a mobilite v slovenskom a európskom priestore.