Laboratórium mikroskopií

Laboratórium je súčasťou  Centra aplikovaného výskumu. Slúži na výskum povrchu vzoriek pomocou skenovacej elektrónovej mikroskopie a skenovacej sondovej mikroskopie. Laboratórium umožňuje vedkyniam a vedcom zobrazovať, charakterizovať a taktiež modifikovať materiálové štruktúry v rozsahu niekoľkých milimetrov až do sub-100 nm rozmerov. Povrchová modifikácia vzoriek sa môže uskutočniť lokálnou anodickou oxidáciou alebo litografiou elektrónovým lúčom.

Zariadenia:

  • NTEGRA Prima, skenovací sondový mikroskop (SPM), ktorý využíva niekoľko SPM techník ako napr. mikroskopiu atomárnych síl (AFM), magnetických (MFM) a elektrických síl (EFM), ďalej kelvinovskú mikroskopiu (KPM) a taktiež techniku lokálnej anodickej oxidácie (LAO).
  • Inspect F50, skenovací elektrónový mikroskop doplnený o litografický softvér Elphy Quantum od firmy Raith a laserový interferometrický system pre presné ovládanie pozičného stolíka.
  • FEG250, skenovací elektrónový mikroskop so Schottkyho katódou vybavený detektorom sekundárnych (SE) ako aj odrazených elektrónov (BSE) s možnosťou merať v tzv. environmentálnom móde (pre pozorovanie nevodivých vzoriek). Taktiež ponúka energetickú disperzívnu röntgenovú spektroskopiu (EDS) pomocou Xflash-6.
  • FlexSEM 1000 II – skenovací elektrónový mikroskop s termoemisnou katódou vybavený detektorom sekundárnych (SE) ako aj odrazených elektrónov (BSE). Rozlíšenie mikroskopu je 4 nm (SE-20 kV). Mikroskop obsahuje aj UVD detektorom pre meranie katodolumuniscencie v nízkom vákuu, čo možno využiť na meranie niektorých typov kryštalických nanočastíc a tiež defektov v polovodičoch. Okrem toho je mikroskop vybavený STEM držiakom pre meranie nanočastíc detekovaním transmisných elektrónov z tenkej vzorky umiestnenej na mriežke TEM. Mikroskop je umiestnený v čistých priestoroch, aby umožnil rýhlu kontrolu vzoriek, pre ktoré nie je postačujúci optický mikroskop.

Využitie:

  • zobrazovanie topografie povrchu vodivých a nevodivých vzoriek
  • analýza drsnosti povrchu
  • magnetické merania s možnosťou merať v externom magnetickom poli do 200 mT
  • lokálna anodická oxidácia
  • litografia elektrónovým lúčom

Skenovací elektrónový mikroskop FEG250 (v strede) poskytujúci rozlíšenie 1,2 nm a skenovací sondový mikroskop NTEGRA Prima (vpravo) s rozlíšením 0,1 nm


Kontakt: Ing. J. Šoltýs, PhD., tel.: 02-5922 2652

Prístup: Prístup s odborným doprovodom, neskôr samostatne po zaškolení vedúcim laboratória

Cena: 0 EUR/hod. pre zamestnancov SAV