Slovenskí vedci vyvinuli najľahší supravodivý kábel na svete

1835

Naši pracovníci, Dr. Enric Pardo, PhD a Ľubomír Kopera prezentovali v médiách výsledky tímu pod vedením Ing. Pavla Kováča, DrSc. (Oddelenie supravodičov) ohľadom vývoja doteraz najľahšieho supravodivého kábla na svete.

Výskumníkom z Elektrotechnického ústavu SAV a Ústavu materiálov a mechaniky strojov SAV sa podarilo vyvinúť technológiu pre produkciu doposiaľ najľahšieho supravodivého kábla na svete. Nízka hmotnosť supravodiča v takýchto aplikáciách vedie k vyššej energetickej efektivite, nižšej spotrebe energie, k vyšším rýchlostiam a zrýchleniam pohybujúcich sa zariadení. Supravodivý drôt s nízkou hmotnosťou tak môže znamenať prelom vo vývoji ľahkých generátorov pre veterné turbíny umiestňované v pobrežných vodách morí, v kozmickom programe by raz mohol aktívne tieniť ľudskú posádku pred kozmickým žiarením.

Výskumníci z ElÚ SAV pod vedením Ing. Pavla Kováča, DrSc. v spolupráci so skupinou Ing. Martina Baloga, PhD. Z ÚMMS vyvinuli nový typ ultraľahkého supravodivého drôtu s MgB2 jadrom, tenkou titánovou medzivrstvou a plášťom zo špeciálneho kompozitného hliníka (Al), nazývaný HITEMAL®. Na inovatívnu technológiu nového ultraľahkého supravodiča je podaná prioritná národná (SK) patentová prihláška PP 50037-2017 a medzinárodná PCT prihláška PCT/IB2018/053540. Taktiež sú intenzívne realizované aktivity za účelom komerčného uplatnenia tohto jedinečného riešenia.

Základný technologický proces výroby ultraľahkého supravodivého drôtu procesom PIT alebo IMD. Mg – horčík, B – bór.

Priečny prierez ultraľahkého supravodiča. Pozícia 1 – HITEMAL® plášť; 2 – titánová bariérna vrstva; 3 –  supravodivé jadro z MgB2.

Mikroštruktúra HITEMAL® plášťa ukazujúca submikrometrické hliníkové (Al) zrná, ktoré sú stabilizované nano časticami oxidu hlinitého (Al2O3).

 Supravodivá cievka navinutá s MgB2/Ti/Al+Al2O3 drôtom izolovaným 10 µm vrstvou Al2O3 na kostre s nerezovej ocele.

Supravodivý kábel a jeho prierez spletený z 12-tich ľahkých MgB2 drôtov s Al+Al2O3 obalom.

 

Odkazy

(E. Pardo, Ranné správy RTVS od 10:20)
(E. Pardo, Ľ. Kopera, Rádio Slovensko)
(P. Kováč, Sme-TECH, Pravda, Aktuality, Denník N, HNonline, Web Noviny, Veda na dosah CVTI)